سال ٩٥ سال رویایی اهالی بازار سرمایه

رئیس مرکز آمار و اطلاعات شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: اگر بخواهیم دلایل رشد این روزهای بازار سهام را بررسی کنیم باید گفت در حوزه اقتصادی کشور دورانی به نام پساتحریم قرار داشته و قبل از آن نیز با دوره‌ای مواجه شده که ارزش پول ملی ایران با حدود ٦٠ درصد کاهش ارزش روبرو شده است. این موضوع باعث شده بازدهی و قیمت سهام شرکت‌های بورسی به سمت ارزش جایگزینی حرکت کند.
کیوان شیخی  در گفتگو با فارس با بیان اینکه تا پیش از آغاز دوره رکود دو ساله بورس، رشد خوب بازار سرمایه ناشی از ارزش جایگزینی شرکت ها بود،گفت: قیمت پایین سهام و فاصله بین ارزش ذاتی و جایگزینی شرکت‌ها باعث شد تا فعالان بازار شکاف قیمتی موجود را پر کنند.
پس از آن که فاصله بین ارزش دفتری و ارزش جایگزینی برای سهامدار کمتر شد به تدریج چشم انداز سودآوری شرکت در آینده را مد نظر قرار داد و بر همین اساس در بازار حرکت کرد.
وی افزود: البته در گذشته یکسری صنایع وجود داشتند که سود آنها ناشی از فروش صادراتی و افزایش نرخ دلار بود و باعث رشد سودآوری آنها شد از جمله شرکت‌های فعال شیمیایی و فلزات اساسی که اغلب فروش آنها صادراتی بود و رشد ارز نیز بر افزایش این سودآوری افزود.....
شیخی با بیان اینکه شرکت‌ها می ‌دانند از چه محل هایی تامین مالی کنند گفت: پیش از این شفافیت مالی کمتر بود اما الان بیشتر شده و اگر پیش از این با چراغ خاموش حرکت می کردیم الان با مسیر روشن تری مواجه هستیم.
زمانی دوران رکود تمام می شود که همه مردم بتوانند آنرا لمس کنند و در خرید ترس از خالی بودن جیب هایمان را نداشته باشیم. دوران رشد دورانی است که روی همه مردم چه دارا و ندارا تاثیر بگذارد و الا با آمار و ارقام نباید زیاد به آن اکتفا کرد. رضایت قلبی تقاضا در خرید مردم می تواند نشانه پایان رکود باشد که برای بازار سرمایه می تواند مثبت تلقی شود.
وی گفت: بورس یک سوپر مارکت مالی است و ورود در بازار سرمایه یعنی شفافیت مالی در ویترین اقتصاد ایران. با رفع مشکل شفافیت شرکت ها نیز راغب به حضور در بازار خواهند بود.
وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: انتظار می رود سال ٩٥ سال رویایی اهالی بازار سرمایه باشد چرا که با رفع محدودیت ها، اقتصاد ملی ایران حرف های گفتنی بسیاری در منطقه خواهد داشت . از سویی دیگر صنایع بورسی با افزایش سودآوری و فروش در سال آینده می توانند در بازار سهام خود نمایی کنند